Aktualności
Start Aktualności Kolejne regulacje o zużyciu energii. Jaki sprzęt już nie kupimy?
Artykuł

Kolejne regulacje o zużyciu energii. Jaki sprzęt już nie kupimy?

Unia Europejska chce wprowadzić następne regulacje dotyczące mocy sprzętu elektronicznego. Po odkurzaczach na „odchudzenie” pójdą czajniki, komputery, konsole, kosiarki, suszarki do włosów oraz nawet smartfony.

Fot. Flickr.com

Odkurzacze

W najbliższych latach mają zostać wdrożone nowe limity dla odkurzaczy. Za 3 lata ich maksymalna moc zostanie obniżona do 900 W. Unijne rozporządzenie określa też minimalną żywotność sprzętu oraz poziom maksymalnego hałasu odkurzacza. Pomysł ten jest przez wielu krytykowany – aby dokładnie posprzątać mieszkanie odkurzaczem o mocy mniejszej koniecznie będzie jego dłuższe działanie, a więc pobór prądu będzie większy. Z kolei zwolennicy podkreślają, że poprzez nowe regulacje koncerny będą w końcu produkować urządzenia o większej wydajności. W tej chwili bez problemu można zakupić modele o mocy ponad 1600 W. Większe sieci handlowe już oferują promocje na takie urządzenia.

Oszczędzanie energii

UE ma w planach dalsze regulacje dotyczące mocy sprzętu elektronicznego. Nie ma jednak jeszcze przygotowanej listy urządzeń. Na dzień dzisiejszy są prowadzone analizy. Celem tych ewentualnych regulacji jest oszczędzanie energii, a konkretnie zwiększenie do roku 2030 efektywności energetycznej o 30%. Jest już wstępny raport, który wykazał możliwości zmniejszenia poboru energii przez takie urządzenia jak: telefony, smartfony, czajniki elektryczne, klimatyzatory czy kosiarki.

Efektywność energetyczna a cena

Póki, co nie wiadomo, jak takie rozwiązania wpłyną na ceny sprzętów. Unia Europejska jednak od kilku lat intensywnie promuje energetyczną efektywność lodówek czy pralek i z tego powodu nie zauważono, aby ceny poszły znacząco w górę. Trzeba jednak dodać, że urządzenia będące w najwyższej klasie energetycznej są droższe od tych mniej efektywnych.

Co zużywa najwięcej prądu?

Statystycznie rzecz biorąc, aż 92% energii elektrycznej w polskim domu pochłania ogrzewanie (zarówno pomieszczeń, jak i wody) oraz gotowanie posiłków. Zaledwie 8% pożera oświetlenie oraz niewielki sprzęt AGD. Dlatego też po wprowadzeniu nowych regulacji trudno się spodziewać mniejszego zużycia energii w naszym kraju.

Ile energii zaoszczędzimy?

Pierwsze tego rodzaju regulacje dotyczyły żarówek. Tradycyjne 100-watowe żarówki zaczęto wycofywać z rynku w roku 2010. Od 1 września 2011 obowiązuje z kolei zakaz wprowadzania do sprzedaży zwykłych żarówek 60-watowych, a rok później zakaz rozszerzono na 40- i 25-watowe. Za dwa lata mają zostać wycofane halogeny klasy C – najmniejsza wydajność. Komisja Europejska cztery lata szacowała, że w przypadku rezygnacji z wszelkich energochłonnych żarówek około roku 2020 zaoszczędzimy tyle energii, ile zużywa 11 milionów gospodarstw domowych.

Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
Zobacz też inne aktualności
Ile prądu pobierają lampki choinkowe?
22 Grudzień 2014

Ile prądu pobierają lampki choinkowe?

Bez choinki i znajdujących się na niej lampek raczej trudno sobie wyobrazić święta. Te malutkie światełka mogą jednak znacznie obciążyć sieć elektrycz...
W Wielkanoc zużywamy mniej energii elektrycznej
18 Kwiecień 2014

W Wielkanoc zużywamy mniej energii elektrycznej

Święta raczej nie kojarzą się nam z oszczędnością. Jednak Wielkanoc jest okresem, w którym najlepiej wychodzi nam oszczędzanie… prądu.
Płacą za ograniczenie zużycia energii
16 Wrzesień 2015

Płacą za ograniczenie zużycia energii

Polskie Sieci Elektroenergetyczne są gotowe zapłacić tym odbiorcom energii, którzy na żądanie o określonej porze ograniczą pobór energii elektrycznej....
W nocy przestawiamy zegarki. Ile zaoszczędzimy prądu?
27 Październik 2017

W nocy przestawiamy zegarki. Ile zaoszczędzimy prądu?

W tym roku zmiana czasu z letniego na zimowy przypada 29 października. W nocy z soboty na niedzielę przesuwany wskazówki zegarów z godziny trzeciej na...
Inteligentna sieć energetyczna – jak to robią w Holandii?
05 Wrzesień 2016

Inteligentna sieć energetyczna – jak to robią w Holandii?

Ponad 100 tys. mieszkań zasilać będzie inteligentna sieć energetyczna (smart grid). Niestety, dla nas oszczędności w postaci 3,5 mld euro generowane b...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7